Read Sonea: Čarodějova zrada by Trudi Canavan Free Online


Ebook Sonea: Čarodějova zrada by Trudi Canavan read! Book Title: Sonea: Čarodějova zrada
Date of issue: 2012
ISBN: No data
ISBN 13: No data
The author of the book: Trudi Canavan
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 529 KB
Edition: Zoner Press

Read full description of the books Sonea: Čarodějova zrada:

Nejčernější obavy černé čarodějky Soney se naplnily. Lorkina se v Sachace pokusila zabít Zrádkyně z Kaliiny frakce, a i když se ho jiné Zrádkyni podařilo ho zachránit, Sonein syn je teď v tajném horském Útočišti a nikdo neví, zda mu bude ještě někdy dovoleno vrátit se do Kyralie. Odpadlý čaroděj a vůdce podsvětí Skellin je na útěku a úspěšně se skrývá nejen před Společenstvím čarodějů, ale dokonce i před Zlodějem a Soneiným přítelem z dětství Cerym. Přitom ovšem nezanedbává své nekalé obchody s roetem a nezapomíná ani na své staré nepřátele, takže každým okamžikem hrozí, že se vrátí, aby se mstil a osvobodil svou matku, čarodějku Lorandru uvězněnou ve Vyhlídce.

Sonea ztrácí podporu a pomoc lorda Regina a jeho místo zaujímá Rothenův syn Dorrien, dávný Sonein přítel, pomocník a ctitel. A aby toho nebylo málo, stane se něco strašného… vražda. Vražda čaroděje pomocí černé magie. Je snad v Imardinu další černý mág? Nebo je snad sám Skellin černým mágem? Hrozí městu a zemi vážnější ohrožení?

Read Ebooks by Trudi CanavanRead information about the author

Ebook Sonea: Čarodějova zrada read Online! Trudi Canavan was born in Kew, Melbourne and grew up in Ferntree Gully, a suburb at the foothills of the Dandenongs.

In 1999 she won the Aurealis Award for Best Fantasy Short Story with “Whispers of the Mist Children”. In the same year she was granted a writers residency at Varuna Writers’ Centre in Katoomba, New South Wales.

In November 2001, The Magicians’ Guild was first published in Australia. The second book of the trilogy, The Novice, was published in June 2002 and was nominated for the Aurealis Award for Best Fantasy Novel. The third book The High Lord was released in January 2003 and was nominated for the Best Novel Ditmar category. All three books entered Australian top ten SF bestseller lists.

The Black Magician Trilogy reached the international market in 2004, published by HarperCollins’ EOS imprint in North America and Orbit Books in the UK. The trilogy is now rated by Nielsen BookScan as the most successful debut fantasy series of the last 10 years.

Trudi’s second trilogy, Age of the Five, has also enjoyed bestselling success. Priestess of the White reached No.3 in the Sunday Times hardback fiction bestseller list, staying in the top ten for six weeks.

In early 2006 Trudi signed a seven-figure contract with Orbit to write the prequel and sequel to the Black Magician Trilogy. The prequel, The Magician’s Apprentice was released in 2009 and won the Best Fantasy Novel category of the Aurealis Awards. She is now working on the sequel trilogy, and planning her next fantasy series, which will be set in an entirely new world.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Sonea: Čarodějova zrada
Read EBOOK Sonea: Čarodějova zrada by Trudi Canavan Online free

Download PDF: sonea-arodjova-zrada.pdf Sonea: Čarodějova zrada PDF