Read İstanbul'da Semai Kahveleri ve Meydan Şairleri by Osman Cemal Kaygılı Free Online


Ebook İstanbul'da Semai Kahveleri ve Meydan Şairleri by Osman Cemal Kaygılı read! Book Title: İstanbul'da Semai Kahveleri ve Meydan Şairleri
Date of issue: 2007
ISBN: No data
ISBN 13: No data
The author of the book: Osman Cemal Kaygılı
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 440 KB
Edition: Merkez Kitapları

Read full description of the books İstanbul'da Semai Kahveleri ve Meydan Şairleri:

Semai kahveleri, Tanzimat'la birlikte Osmanlı toplumunda meydana gelen sosyokültürel değişmenin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Semai kahvelerini âşık kahvehanelerinin yozlaşmış şekli olarak nitelemek de doğru değildir. Olsa olsa bu yeni kahvehaneler, geleneksel kültür yapısındaki dönüşümün şehir kültüründeki yansımalarından biri olarak nitelendirilebilri.
Bu kitap, âşık tarzının İstanbul'da Tanzimat'tan 1920li yıllara gelinceye kadar ne gibi bir dönüşüm geçirdiğini; bunun bir devam mı yoksa yozlaşma mı olduğunu araştıranlara bugünde kaynaklık edebilecek niteliklere sahiptir. İstanbul'da Semai Kahveleri ve Meydan Şairleri, Osman Cemal Kaygılı külliyatının en önemli eserlerinden biridir.

Read Ebooks by Osman Cemal KaygılıRead information about the author

Ebook İstanbul'da Semai Kahveleri ve Meydan Şairleri read Online! Askeri Kâtip Okulu'nu bitirdi. Şevket Paşa'ya yapılan suikastla ilgili olarak Sinop'a sürülmeden önce çeşitli yerlerde memurluk yaptı. 1918'de malulen emekliye ayrıldıktan sonra sütçülük, vapur biletçiliği ve pazarlarda manifaturacılık gibi işlerle geçimini sağladı. 1925-1945 yılları arasında İstanbul İmam Hatip Okulu, Çemberlitaş Ortaokulu ve Fener Rum Kız Lisesi'nde Türkçe öğretmenliği yaptı. Cumhuriyet, Son Saat, Vakit, Haber gibi gazetelerde ve halkbilime duyduğu ilgiyi eserlerine yansıttı.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to İstanbul'da Semai Kahveleri ve Meydan Şairleri
Read EBOOK İstanbul'da Semai Kahveleri ve Meydan Şairleri by Osman Cemal Kaygılı Online free

Download PDF: stanbulda-semai-kahveleri-ve-meydan-airleri.pdf İstanbul'da Semai Kahveleri ve Meydan Şairleri PDF