Read Hasretinden Prangalar Eskittim by Ahmed Arif Free Online


Ebook Hasretinden Prangalar Eskittim by Ahmed Arif read! Book Title: Hasretinden Prangalar Eskittim
Date of issue: March 2008
ISBN: 9753426527
ISBN 13: 9789753426527
The author of the book: Ahmed Arif
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 5.88 MB
Edition: Metis Yayınları

Read full description of the books Hasretinden Prangalar Eskittim:

Hasretinden Prangalar Eskittim, ilk kez 1968 yılında yayımlandı. O tarihten günümüze defalarca baskı yaptı. Birbirini takip eden birkaç kuşak sosyalist ve devrimcinin ellerinde, sözlerinde ve şarkılarındaydı. Birçok kişinin acı tatlı hatıralarında unutulmaz, özel bir yeri oldu.

Ahmed Arif şiirleri bizce, hem şairin kendi kuşağının hem de ardından 68-78 kuşaklarının memleket ve halk sevgisini, isyancı ruhunu ve başkaldırı etiğini simgeliyor. Kitabın bu 40. yıl özel basımıyla Ahmed Arif`in dizeleriyle, eski kuşaklara bir kırmızı karanfil vermek istedik. Daha da önemlisi, gözlerden silinmeye çalışıldıkları bu çağda, bu fikirleri ve değerleri genç okurlara taşımak, hatırlatmak istedik.

Read Ebooks by Ahmed ArifRead information about the author

Ebook Hasretinden Prangalar Eskittim read Online! Ahmed Arif (1927-1991) Studied philosophy at Ankara University. His education was interrupted by several political arrests. Published in various literary journals, his poems were widely read due to their original lyricism and imagery influenced by Anatolian folk cultures. He has published only one collection of poetry: Hasretinden Prangalar Eskittim (Fetters Worn Out by Longing/1968) – a volume which has gone through a record number of printings.Ebooks PDF EpubAdd a comment to Hasretinden Prangalar Eskittim
Read EBOOK Hasretinden Prangalar Eskittim by Ahmed Arif Online free

Download PDF: hasretinden-prangalar-eskittim.pdf Hasretinden Prangalar Eskittim PDF