Read Čtyři dohody by Miguel Ruiz Free Online


Ebook Čtyři dohody by Miguel Ruiz read! Book Title: Čtyři dohody
Date of issue: August 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data
The author of the book: Miguel Ruiz
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 7.89 MB
Edition: Pragma

Read full description of the books Čtyři dohody:

Vychází k 15. výročí prvního vydání. Ve Čtyřech dohodách odhaluje Don Miguel Ruiz zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou ke zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky. Ruiz shrnuje v duchu Castanedy základní toltéckou moudrost a vyjadřuje jasně a čistě, co pro muže a ženy znamená žít jako mírumilovní válečníci v moderním světě. V toltécké tradici vede naguál člověka k osobní svobodě. Don Miguel Ruiz je naguál z rodu Rytířů orla a věnuje se předávání svých znalostí učení starých Toltéků.

Read Ebooks by Miguel RuizRead information about the author

Ebook Čtyři dohody read Online! The tools shared by don Miguel are based on common sense and shared with such simplicity, that the universal message underlying his teaching is recognized by many. don Miguel's message is simple, practical and when implemented, even incrementally, changes lives.

In the tradition of the Toltec, a Nagual guides an individual to personal freedom. Combining new insights with old wisdom, don Miguel has dedicated his life to sharing the ancient Toltec wisdom by translating it into practical concepts that promote transformation through truth and common sense.

Don Miguel Ruiz was born into a family of healers, and raised in rural Mexico by a curandera (healer) mother and a nagual (shaman) grandfather. The family anticipated that Miguel would embrace their centuries-old legacy of healing and teaching, and carry forward the esoteric Toltec knowledge. Instead, distracted by modern life, Miguel chose to attend medical school and become a surgeon. A near-death experience changed his life. Stunned by this experience, he began an intensive practice of self-inquiry. He devoted himself to the mastery of the ancient ancestral wisdom, studying earnestly with his mother, and completing an apprenticeship with a powerful shaman in the Mexican desert. In the tradition of the Toltecs, a nagual guides an individual to personal freedom. Don Miguel is a nagual from the Eagle Knight lineage, and is dedicated to sharing his knowledge of the teachings of the ancient Toltecs. He is the author of The Four Agreements, The Mastery of Love, The Four Agreements Companion Book, and THE TOLTEC ART OF LIFE AND DEATH (COMING OCTOBER 27TH, 2015, FROM HARPERELIXIR).

source: http://www.miguelruiz.com/tradition/r...


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Čtyři dohody
Read EBOOK Čtyři dohody by Miguel Ruiz Online free

Download PDF: tyi-dohody.pdf Čtyři dohody PDF