Read Yabanın Tuzlu Ekmeği by Erich Auerbach Free Online


Ebook Yabanın Tuzlu Ekmeği by Erich Auerbach read! Book Title: Yabanın Tuzlu Ekmeği
Date of issue: October 2010
ISBN: No data
ISBN 13: No data
The author of the book: Erich Auerbach
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 31.16 MB
Edition: Metis Yayınları

Read full description of the books Yabanın Tuzlu Ekmeği:

Alman filoloji geleneğinin son halkası sayılabilecek olan Erich Auerbach, tartışmasız en önemli eser olan Mimesis'i ve çok sayıda önemli makalesini, Nazi Almanyası'ndan kaçarak 11 yıl kaldığı İstanbul'da yazdığı halde ülkemizde yeterince tanınmıyor.

Tıpkı Auerbach gibi uzun yıllardır İstanbul'da yaşayan Martin Vialoun'un hazırladığı bu seçkiyle, Auerbach'ın bir kısmına sadece Türkçede ulaşılabilen on dört yazısını ve bir kısmını İstanbul'dan yazdığı birkaç mektubunu Türkiyeli okurların gündemine taşıyoruz. Bu yazılarda Auerbach, Montaigne, Pascal, Montesquieu, Voltaire, Vico ve Rousseau gibi düşünürlerin çalışmalarını, Dante, Flaubert, Stendhal ve Proust gibi yazarları, Mimesis'te de kapsamlı bir biçimde ele aldığı gerçekçilik meselesini ve son dönemlerde çok tartışılan "dünya edebiyatı" kavramını incelikli bir biçimde ele alıyor. O zamanki hayatını ve düşünsel ilgilerini yansıtan mektuplarının, özellikle de Walter Benjamin'e yazdığı ve Türkiye'nin o zamanki siyasal konumuna dair kısa ama tok gözlemler içeren mektubun özel bir ilgiyi hak ettiğini düşünüyoruz.

Martin Vialon da seçki için yazdığı kapsamlı sunuş yazısında Auerbach'ın hayatını, eserlerini ve mirasını değerlendiriyor.

Read Ebooks by Erich AuerbachRead information about the author

Ebook Yabanın Tuzlu Ekmeği read Online! German philologist Erich Auerbach served as professor of Romance philology at Marburg University (1929-35), taught at the Turkish State University in Istanbul (1936-47), and became professor of French and Romance philology at Yale University in 1950. He published several books and many papers on Dante, Medieval Latin literature, methods of historical criticism, and the influence of Christian symbolism on literature. He is best known for Mimesis , a volume on literary criticism written in Turkey, first published in Berne, Switzerland in 1946, and subsequently widely translated.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Yabanın Tuzlu Ekmeği
Read EBOOK Yabanın Tuzlu Ekmeği by Erich Auerbach Online free

Download PDF: yabann-tuzlu-ekmei.pdf Yabanın Tuzlu Ekmeği PDF