Read 13. Kabile by Arthur Koestler Free Online


Ebook 13. Kabile by Arthur Koestler read! Book Title: 13. Kabile
Date of issue: July 2010
ISBN: 975638123X
ISBN 13: 9789756381236
The author of the book: Arthur Koestler
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 629 KB
Edition: Plato Film Yayınları

Read full description of the books 13. Kabile:

Romancı, siyasi eylemci, filozof Arthur Koestler'in yapıtlarının çoğu, temel ve yaygın düşüncelerle bağdaşmaz. Yazar, sıradan sorulara farklı yanıtlar vermekle de yetinmez. Başkalarının sormayı akıl bile edemediği önemli soruları yanıtlar ya da yanıtlamaya çalışır. Bu, onun gerçek yaratıcı doğasının bir göstergesidir. Koestler'in ana kaynaklarına inerek ortaya koyduğu bu incelemenin sonucunda şu soru ortaya çıkıyor: Doğu Avrupa Yahudileri'nin kökeni Hazar Türkleri'ne mi dayanıyor? Koestler'in incelemesi bu soruya olumlu bir yanıt veriyor. "Eğer gerçek buysa, Doğu Avrupalı Yahudiler, bir Türk soyundan geliyorsa, Nazilerin Yahudi düşmanlığının dayandığı temeller bütünüyle saçmadır." diyor Koestler. Ve ekliyor: "Hitler de Yahudi soyunu yok edeyim derken, Kafkasya'dan gelen bir halkı kıyıma uğratmıştır." On Üçüncü Kabile, 1976'da yayınlandığında, eski ırksal ve etnik dogmaları yerle bir ettiği için büyük bir heyecanla karşılanmıştı.

Read Ebooks by Arthur KoestlerRead information about the author

Ebook 13. Kabile read Online! Arthur Koestler CBE [*Kösztler Artúr] was a prolific writer of essays, novels and autobiographies.

He was born into a Hungarian Jewish family in Budapest but, apart from his early school years, was educated in Austria. His early career was in journalism. In 1931 he joined the Communist Party of Germany but, disillusioned, he resigned from it in 1938 and in 1940 published a devastating anti-Communist novel, Darkness at Noon, which propelled him to instant international fame.

Over the next forty-three years he espoused many causes, wrote novels and biographies, and numerous essays. In 1968 he was awarded the prestigious and valuable Sonning Prize "For outstanding contribution to European culture", and in 1972 he was made a "Commander of the British Empire" (CBE).

In 1976 he was diagnosed with Parkinson's disease and three years later with leukaemia in its terminal stages. He committed suicide in 1983 in London.
Ebooks PDF EpubAdd a comment to 13. Kabile
Read EBOOK 13. Kabile by Arthur Koestler Online free

Download PDF: 13-kabile.pdf 13. Kabile PDF