Read Les Misérables #2 by Victor Hugo Free Online


Ebook Les Misérables #2 by Victor Hugo read! Book Title: Les Misérables #2
Date of issue: 2014
ISBN: No data
ISBN 13: No data
The author of the book: Victor Hugo
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 480 KB
Edition: Bellona

Read full description of the books Les Misérables #2:

Hayatın içinde yoksulluk ve çaresizlikle savrulanların, toplumun en alt kesimlerinde yaşayanların romanı...

Victor Hugo’nun 1862 tarihli başyapıtı Sefiller, ailesine ekmek götürebilmek için hırsızlık yapan ve bu yüzden kürek mahkûmiyetine çarptırılan bir adamın hikâyesi. Aldığı ağır cezanın bedelini ömrü boyunca ödeyen Jean Valjean’ı merkezine alan roman, yoksulluğu, toplumsal adaleti ve dayanışmayı anlatıyor.
Tarihsel bir tuvalin ardına gömülen Sefiller, bir kaçak hayatı süren Jean Valjean’ın yaşamı çevresinde 19. yüzyıl Fransası’nın toplumsal ve politik kargaşasını gözler önüne sererek mücadelenin, hayatta kalmanın romanı olarak çıkıyor karşımıza.
“Sefiller bir merhamet kitabıdır, kendisine fazlasıyla sevdalı ve ölümsüz kardeşlik yasasını pek az dert eden bir topluma sersemletici bir hizaya gelme çağrısıdır … yoksulların savunusudur.”
CHARLES BAUDELAIRE

Read Ebooks by Victor HugoRead information about the author

Ebook Les Misérables #2 read Online! Victor Hugo, in full Victor-Marie Hugo (b. February 26, 1802, Besançon, France – d. May 22, 1885, Paris, France), poet, playwrighter, novelist, dramatist, essayist, visual artist, statesman, human rights campaigner, and perhaps the most influential exponent of the Romantic movement in France, who was the most important of the French Romantic writers. Though regarded in France as one of that country’s greatest poets, he is better known abroad for such novels as Notre-Dame de Paris (1831) and Les Misérables (1862).


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Les Misérables #2
Read EBOOK Les Misérables #2 by Victor Hugo Online free

Download PDF: les-misrables-2.pdf Les Misérables #2 PDF