Read [game] by Anders de la Motte Free Online


Ebook [game] by Anders de la Motte read! Book Title: [game]
Date of issue: April 2013
ISBN: 802423923X
ISBN 13: 9788024239231
The author of the book: Anders de la Motte
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 584 KB
Edition: Knižní klub

Read full description of the books [game]:

Třicetiletý Henrik Pettersson, zvaný HP, se vrací z nočního tahu stockholmskou podzemní dráhou domů. Na sedadle proti němu leží mobilní telefon, který po chvíli zabliká a vyzve ho esemeskou ke vstupu do hry.

Naivní Henrik neodolá, přestože zpráva ho varuje, aby si vše pořádně rozmyslel. Za první splněný úkol (krádež deštníku) obdrží na účet finanční odměnu. Díky další dobře odvedené práci získá přístup na svůj herní profil – a zjistí, že už ho podporuje menší fanklub…

Zadání jsou stále nebezpečnější, ohlasy stále větší a částky v dolarech stále vyšší. Pak přijde úkol, jehož splnění obnáší útok na lidské životy. HP netuší, že půjde i o jeho blízké.

Ze hry však není cesty zpátky…

Read Ebooks by Anders de la MotteRead information about the author

Ebook [game] read Online! Anders de la Motte (b. 1971) made his debut in 2010 with [geim], which won the Swedish Academy of Crime Writers' 'First Book Award'. He is a former Police Officer and was until recently Director of Security at one of the world's largest IT companies. He is currently an International Security Consultant. With his blend of fast-paced suspense, humor, and informed commentary on IT and social media, Anders de la Motte represents a distinct new voice in Scandinavian crime fiction: wild, playful and full of references to popular culture, including his literary cousin Philip K. Dick.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to [game]
Read EBOOK [game] by Anders de la Motte Online free

Download PDF: game.pdf [game] PDF