Read Shakespeare Kitabı by DK Publishing Free Online


Ebook Shakespeare Kitabı by DK Publishing read! Book Title: Shakespeare Kitabı
Date of issue: October 2015
ISBN: No data
ISBN 13: No data
The author of the book: DK Publishing
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 552 KB
Edition: Alfa Yayıncılık

Read full description of the books Shakespeare Kitabı:

Hoşgörü kahramanlığın en iyi parçası mıdır, yoksa vicdan her şeyden korkmamıza mı yol açar? Bunlar gençlik günlerimiz mi, yoksa hoşnutsuzluğumuzun kışı mı? William Shakespeare’in tüm eserlerini inceleyen bu kitap, oyunlarının ve sonelerinin dili, temaları, olay örgüleri ve karakterlerini gözler önüne serer.

Sade bir dille kaleme alınan Shakespeare Kitabı Yanlışlıklar Komedyası’ndan Hamlet, Othello, Kral Lear ve Macbeth gibi tüm kanonu kapsar ve oyun yazarının eserlerini tanımak için kusursuz bir giriş sunan zekice çizimler ve net grafiklerle doludur.

İster Shakespeare’in şiirleri ve oyunlarında yeni olun ve karmaşık olay örgüleri ve alışılmadık bir dil hakkında rehberliğe ihtiyaç duyun, ister onun çok sevdiğiniz oyunları ve sonelerine taze perspektifler arayın, bu kitap dünya edebiyatının en büyük kalemlerinden birinin çalışmalarını aydınlatmaktadır.

Read Ebooks by DK PublishingRead information about the author

Ebook Shakespeare Kitabı read Online! Librarian Note: Publisher should not be listed as an author unless there is no other name known for author or editor

Dorling Kindersley (DK) is a British multinational publishing company specializing in illustrated reference books for adults and children in 62 languages. It is part of Penguin Random House, a consumer publishing company jointly owned by Bertelsmann SE & Co. KGaA and Pearson PLC. Bertelsmann owns 53% of the company and Pearson owns 47%.

Established in 1974, DK publishes a range of titles in genres including travel (including Eyewitness Travel Guides), arts and crafts, business, history, cooking, gaming, gardening, health and fitness, natural history, parenting, science and reference. They also publish books for children, toddlers and babies, covering such topics as history, the human body, animals and activities, as well as licensed properties such as LEGO, Disney and DeLiSo, licensor of the toy Sophie la Girafe. DK has offices in New York, London, Munich, New Delhi, Toronto and Melbourne.

Source: Wikipedia.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Shakespeare Kitabı
Read EBOOK Shakespeare Kitabı by DK Publishing Online free

Download PDF: shakespeare-kitab.pdf Shakespeare Kitabı PDF