Read J.R.R. Tolkien'den Hobbit Resimleri by Wayne G. Hammond Free Online


Ebook J.R.R. Tolkien'den Hobbit Resimleri by Wayne G. Hammond read! Book Title: J.R.R. Tolkien'den Hobbit Resimleri
Date of issue: December 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data
The author of the book: Wayne G. Hammond
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 6.90 MB
Edition: İthaki Yayınları

Read full description of the books J.R.R. Tolkien'den Hobbit Resimleri:

J.R.R. Tolkien Hobbit'i yazdığında, belli bir seviyede başarıya ulaşmış amatör bir sanatçıydı. Kitabı henüz taslak aşamasındayken onun için illüstrasyonlar çizmişti. İlk Hobbit baskısı; yazarı tarafından çizilmiş on adet siyah beyaz resim, iki harita, cilt ve şömiz tasarımlarıyla beraber basıldı. Sonrasında, en iyi eserlerinden birkaçını oluşturan beş adet renkli çizim daha yaptı.

Hobbit'in yayımlanışının 75. yılını kutlamak üzere, yazarın bu metin için kendisi tarafından çizilmiş tüm eserleri J.R.R. Tolkien'den Hobbit Resimleri kitabında bir araya getirildi. İlgili resimler, yüzden fazla eskiz, çizimler, boyamalar, haritalar ve planların ön çalışmaları, alternatif versiyonları ve deneysel tasarımları, çizimlerin son halleriyle beraber bu kitapta okuyucuyla buluşuyor. Bu görsellerin bazıları ilk kez, bazıları ise renkli çizimleriyle ilk kez yayımlanıyor.

J.R.R. Tolkien'den Hobbit Resimleri, Tolkien hakkında önde gelen uzmanlardan olan Wayne G. Hammond ve Christina Scull tarafından hazırlanmıştır.

Read Ebooks by Wayne G. HammondRead information about the author

Ebook J.R.R. Tolkien'den Hobbit Resimleri read Online! Wayne G. Hammond was born in Cleveland, Ohio, and raised in the suburb of Brooklyn. In 1975 he received his Bachelor of Arts degree with Honors from Baldwin-Wallace College, Berea, Ohio, where he majored in English. In 1976 he received his Master of Arts in Library Science degree from the School of Library Science of the University of Michigan, Ann Arbor, and from that year has been Assistant Librarian in the Chapin Library (rare books and manuscripts) at Williams College in Williamstown, Massachusetts. He married Christina Scull in December 1994. His publications include The Graphic Art of C.B. Falls (1982), J.R.R. Tolkien: A Descriptive Bibliography (1993), and Arthur Ransome: A Bibliography (2000). He is also the co-author or co-editor with his wife of numerous works by and about J.R.R. Tolkien, and has designed a wide variety of books, exhibition catalogues, posters, and other printed materials. He has won a Clyde S. Kilby Research Grant from the Marion E. Wade Center, Wheaton College, and is a five-time winner of scholarship awards from the Mythopoeic Society.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to J.R.R. Tolkien'den Hobbit Resimleri
Read EBOOK J.R.R. Tolkien'den Hobbit Resimleri by Wayne G. Hammond Online free

Download PDF: jrr-tolkienden-hobbit-resimleri.pdf J.R.R. Tolkien'den Hobbit Resimleri PDF