Read Zargana by Hakan Günday Free Online


Ebook Zargana by Hakan Günday read! Book Title: Zargana
Date of issue: October 2007
ISBN: No data
ISBN 13: No data
The author of the book: Hakan Günday
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 2.89 MB
Edition: Doğan Kitap

Read full description of the books Zargana:

Kimsenin birbirine bakmadığı, yalan, ihanet, şiddet, tecavüz ve acımasızlıkla yoğrulan, yalnızca hayallerin göz göze geldiği bir hayattan intikam almanın en iyi yolu yaşamaktır. Anlam aramak boşunadır ve her şeyin "hiç"e dönüşmesi gerekir. Henüz on ikisinde, Berlin’de dört kişinin tecavüzüne uğrayan Zargana, böylece kendisini insan sınıfından sıyırır. Ne var ki, insan olmaktan uzaklaşıp "hiç"e yaklaştıkça da kendisine döner; âşık olur. Parçalanmış benliğini yenilemek için, başkalarının oynadığı bir "hayat oyunu"nu sahnelemeye koyulur.

Read Ebooks by Hakan GündayRead information about the author

Ebook Zargana read Online! Hakan Günday was born in Rhodes in 1976. He finished his primary education in Brussels. After attending Ankara Tevfik Fikret High School, he studied at the Department of French Translator in the Faculty of Literature of Hacettepe University. He then transferred to Université Libre de Bruxelles. Günday continued his study in the Faculty of Political Sciences at Ankara University. He published his first novel, Kinyas ve Kayra, in 2000.

He is also a playwright and working in cooperation with DOT company- İstanbul (http://go-dot.org/).

His play Mandrel did its premiere at the 17th International İstanbul Theatre Festival (2010). (http://tiyatro.iksv.org/en/program/27)


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Zargana
Read EBOOK Zargana by Hakan Günday Online free

Download PDF: zargana.pdf Zargana PDF