Read The Republic by Plato Free Online


Ebook The Republic by Plato read! Book Title: The Republic
Date of issue: July 14th 2011
ISBN: No data
ISBN 13: No data
The author of the book: Plato
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 8.58 MB
Edition: Hackett Publishing Co

Read full description of the books The Republic:

Platon (Eflatun, İÖ yaklaşık 428/7-İÖ yaklaşık 348/7): Bugünkü üniversitenin atası sayılan Akademia'nın kurucusu (İÖ 387) ve hocası Sokrates'i konuşturduğu "diyaloglar"la felsefeyi yazıya en iyi aktarmış olan ustalardan biridir.

Sokrates'in Savunması (Apologia) ile birlikte diyaloglarının en tanınmışı olan Devlet (Politeia)'te ise Platon, "iyilik", "eşitlik", "güçlülük" ve "haklılık" gibi "insanlık durumları"nı irdeleyerek düşlediği en iyi devletti anlatmış, ve bu temel yapıt, ister yanında ister karşısında olsunlar, 2000 yılı aşkın süredir ortaya konan bütün devlet kuramı ya da toplum düzenlerinin başvuru kaynakları arasında yer almıştır.

Sabahattin Eyüboğlu (1908-1973); Hasan Ali Yücel'in kurduğu Tercüme Bürosu'nun başkan yardımcısı ve Cumhuriyet döneminin en önemli kültür insanlarından biriydi. Tek başına ya da "imece" birlikteliğiyle yaptığı çeviriler, HayyamX'dan Montaigne'e, Platon'dan Shakespeare'e hep, dünya kültürünün doruk adlarındandı.

M. Ali Cimcoz: Çevirmen, seslendirme sanatçısı ve Türkiye'nin ilk özel galerisi Maya'nın kurucu yönetici olan Adalet Cimcoz'un iş ve hayat ortağıdır. Sabahattin Eyüboğlu ile yaptıkları Devlet çevirisi ise, 1959'da Türk Dil Kurumu'nun ilk çeviri ödülüne değer bulunmuştur.

Read Ebooks by PlatoRead information about the author

Ebook The Republic read Online! (Greek: Πλάτων) (Arabic: Platón, Platone)
Plato is a Classical Greek philosopher, mathematician, student of Socrates, writer of philosophical dialogues, and founder of the Academy in Athens, the first institution of higher learning in the Western world. Along with his mentor, Socrates, and his student, Aristotle, Plato helped to lay the foundations of Western philosophy and science.

Plato is one of the most important Western philosophers, exerting influence on virtually every figure in philosophy after him. His dialogue The Republic is known as the first comprehensive work on political philosophy. Plato also contributed foundationally to ethics, metaphysics, and epistemology. His student, Aristotle, is also an extremely influential philosopher and the tutor of Alexander the Great of Macedonia.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to The Republic
Read EBOOK The Republic by Plato Online free

Download PDF: the-republic.pdf The Republic PDF